دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397

گزارش تصویری

منوي هاي تصويري

سایت های مرتبط

 

رسول اكرم صلى‏ الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَلعِبادَةُ سَبعونَ جُزء، اَفضَلُها جُزءً طَلَبُ الحَلالِ عبادت هفتاد جزء است و بالاترين و بزرگترين جزء آن كسب حلال است. ثواب الاعمال و عقاب الاعمال

برگزاری سیصد و هفدهمین نشست «کتاب‌خوان» در شهرستان دهلران


آقاي چراغي رئيس اداره كتابخانه هاي عمومي شهرستان دهلران گفت :  سیصد و هفدهمین نشست «کتاب‌خوان» روز چهارشنبه بیست و سوم دی با حضور کتابداران، نویسندگان، اصحاب رسانه، اعضای کتابخانه‌های عمومی و جمعی از علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی در شهرستان دهلران برگزار شد.

در این نشست ده تَن به معرفی و ارائه کتاب‌های خوانده شده خود پرداختند که خلاصه‌ای از کتاب‌های ارائه شده به شرح زیر است:

جامعه شناسی خودمانی(چرا درمانده ایم) نوشته:حسن نراقی/ارئه دهنده: طوبی اسماعیلی استاد دانشگاه و دبیر آموزش و پرورش

نویسنده در این کتاب به آسیب شناسی جامعه ایرانی می پردازد. نثر کتاب روان، سلیس  و پر کشش است. این کتاب به خوبی به دلایل درماندگی و ضعف های  اجتماعی می پردازد.

خاطرات حاج سیاح/ نوشته:حمید سیاح /ارائه دهنده: سالم پوراحمد دبیر آموزش و پرورش و استاد دانشگاه

این کتاب حاصل خاطرات حاج سیاح محلاتی، فرزند مرحوم حاج محمدرضا است. ایشان در خانواده‌ای دوستدار علم و ادب به دنیا آمد و در عنفوان جوانی برای تحصیل علوم متداول آن زمان به تهران و بعد به کمک عموی خود به عتبات مقدسه مسافرت نموده و از محضر دانشمندان و علمای عصر خویش بهرهمند می‌شود. حاج سیاح که وضع نابسامان کشورش را می‌بیند و آتش بیداد حکام و صاحبان القاب و مناصب را ملاحظه کرده بود، با داشتن چنین عقیده‌ای شوق سیاحت و مطالعه در وضع اجتماعی ممالک مترقی در ایشان برانگیخته می‌شود؛ بنابراین از راه زنجان و تبریز عازم قفقاز می‌گردد. در قفقاز با زبان‌های ترکی، ارمنی و روسی آشنا می‌شود و عازم سیاحت اروپا می‌گردد. در اروپا با زبان‌های فرانسوی، انگلیسی و آلمانی آشنا می‌شود. بعد به سرزمین آمریکا می‌رود و پس از اقامت طولانی به چین و ژاپن سفر می‌کند، سپس سر از هندوستان درمی‌آورد. وی پس از 18 سال به وطن برمی‌گردد.

کتاب خاطرات حاج سیاح با ورود به بندر بوشهر در روز 14 رجب 1294 قمری برابر با سوم مرداد 1256 شمسی که 30 سال از سلطنت ناصرالدین‌شاه می‌گذشت شروع شده و تا ماه‌های اول سلطنت احمدشاه ادامه می‌یابد. کتاب سرشار است از وقایع رنگارنگ؛ از دربار گرفته تا مردم کوچه و بازار و شرح‌حال بزرگان و اشراف و دانشمندان عهد قاجاریه.

ده داستان و ده نقد/گردآورنده: صدیقه اسماعیل لو/ارائه دهنده: محمدرضا پاکزادن

این کتاب شامل ده داستان کوتاه از نویسندگان برجسته ایرانی و خارجی می باشد، داستانهایی از حسن بنی عامری – هوشنگ مرادی کرمانی – جلال آل احمد – احمد محمود- طاهره علوی- ارنست همینگوی- آنتوان چخوف- موپاسان- ویت برنت-لوئیچی-پیراندلکو که هم برای نویسندگان تازه کار مؤثر می باشد و هم برای مخاطبان علاقمند به داستان نویسی.

در کنار داستان ها، نقدها باعث می شود که مخاطب با ریزه کاری های داستان آشنا شود. نقدها به نوعی کلاس آموزشی  می باشند که مخاطب را هم با چگونه نوشتن و هم با چگونه خواندن داستان کوتاه آشنا می کنند.

دهلران در ایینه هشت سال دفاع مقدس/ مولفین: مراد مرادی مقدم،‌ قاسم نظری/ ارائه دهنده: محمد دارایی

کتاب مزبور تصویری از شهرستان دهلران در زمان رضاخان پهلوی حضور اسلامی و همچنین وقوع جنگ تحمیلی در این شهر و به موقعیت جغرافیایی این شهرستان مرزی روزها و شهرها و فصل ها و سایر عوامل طبیعی آن نظری گذرا دارد . این کتاب تاریخچه پراکنده ای است از شهرقدیم استانی که از این شهرهای مسکونی ایران باستان نیز بوده است.

کتاب مذکور به تفضیل منطقه یا عملیاتی و نوع عملیات شروع و پایان و در کل فضای جنگ که در آن سالها در این شهرستان مرزی بوده را توضیح داده . تعداد عملیاتهایی که شاید خیلی از ما تاکنون از آن بی خبر بوده ایم حتی پاتک ها و جنگ های چریکی. چه در زمان عملیات و چه در زمان جنگ از خصوصیات این کتاب است.

رمان عاشقانه های یونس در شکم ماهی/نوشته: جمشید خانیان/ارائه دهنده: شیرین کایدخورده

رمان عاشقانه های یونس در شکم ماهی نوشته ی جمشید خانیان,یکی از رمان هایی است که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در قالب طرح رمان نوجوان منتشر کرده است. رمان داستان دختری است  به نام سارا  که دوران نوجوانی اش را زمان شروع جنگ ایران و عراق در شهر خرمشهر می گذراند.سارا در خانواده ای اهل موسیقی زندگی می کند,پدر سارا تعمیرکار سازهای قدیمی از جمله پیانواست او به استعداد سارا در نواختن پیانو پی می برد و برایش پیانویی قدیمی را میخرد، سارا اسم پیانویش را کوکو می گذارد، علاقه ی سارا به پیانویش آنقدر زیاد است که هنگام شروع جنگ نمی تواند بدون آن شهر را ترک کند و با اصرار مادرش را راضی میکند تا کوکو را با خودشان ببرند، سارا به همراه برادر کوچکش سام، مادرش، عمو، باغبانشان و عنقا خانم همسر عمویش با وانت بار از شهر می گریزند البته بدون پدرش چرا که برای انجام کاری به آلمان سفر کرده است. نیمه های شب زمانی که در بیابان زیر حمله های دشمن هستند با یونس و بی بی برخورد می کنند که برای نجات جان آنها سارا مجبور می شود کوکو را در بیابان به جا بگذارد. یونس مقنی گری می کند گاز چاه منجر به مرگش می شود او به سارا حرف هایی میزند که سارا تا قبل از مرگ یونس متوجه مفهوم آن نبود، سارا بعد از مرگ یونس به دنبال کشف معنای حرفهای او می رود و داستان در حالی تمام میشود که خواننده در نقطه ی اوج داستان است.                                                                               

مشاهیر شاهنامه/ نوشته: اشرف عربیانی نیشابوری/ ارائه توسط کیومرث مرادی

این کتاب که با رویکرد نمادین نوشته شده است؛ گذری بر ادوار شاهنامه دارد که ابتدا از پادشاهی کیومرث تا مرگ رستم را شامل می شود و دوره اساطیری نامیده می شود. در بخش دوم به دوره ی پهلوانی می پردازد و سپس دوره ی تاریخی شاهنامه آغاز می گردد که با استیلای اعراب بر ایران پایان می پذیرد. نویسنده ی این کتاب مشاهیر شاهنامه چون جمشید- بزرگ ترین پادشاه کتاب فردوسی- ضحاک، فریدون، کاوه، سیاوش، سهراب و رستم و... را به خواننده معرفی می کند و درباره هر کدام توضیحات دقیقی ارائه می دهد. کتاب حاضر، علاوه بر معرفی اسطوره ها و پهلوانان ایرانی و تورانی اطلاعاتی درباره آیین ها و اعتقادات مزدیسنایی نیز برمی شمرد که مخاطب را با پیشینه ی پر نشیب و فراز گذشتگان آشنا می کند و از همه مهم تر به خرد و خردورزی می پردازد که آرمانی ترین خواسته و امتیاز بشر است.

 متاسفانه جوان معاصر امروز حتی تحصیل کردگان ادبیات آن گونه که باید با شخصیت های شاهنامه و فردوسی بزرگ آشنا نیستند و این می تواند از لحاظ آسیب شناسی، آسیبی فرهنگی به شمار آید که در این کتاب سعی بر آن شده است تا به صورت شفاف و نثری سلیس چهره ی واقعی قهرمانان و پهلوانان شاهنامه را به علاقه مندان به کتاب بشناساند.

کتاب ماه در میدان مین/ارائه دهنده: سرکار خانم لیلا حیدری کتابدار کتابخانه شهید آوینی

از جمله کتاب های انتشار یافته در زمینه موضوع جنگ و خاطرات رزمندگان دفاع مقدس است. این کتاب خاطرات جواد منصف است رزمنده کم سن و سال ان دوران دفاع مقدس که در قالب گفتگوی هفده ساعته توسط حسین شیردل تدوین و از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده است. در کتاب ماه در میدان مین مطالب جذابی درباره حال و هوا و خصوصیات روحی و فردی برخی از رزمندگان عنوان شده است که از تازگی و جذابیت بالایی برخوردار است. مطالب این کتاب روایت ساده و روانی است از خاطرات این رزمنده که در سن یازده سالگی به همراه پدر و سه برادرش به جبهه میرود و به عنوان تخریب چی در آنجا فعالیت میکند و در ابتدای ورود مجروح می گردد و بعد از یک سال دوری دوباره اعزام می شود. در این کتاب اتفاقاتی که برای خود رزمنده و دوستان و هم رزمانش رخ می دهد با بیانی قصه گونه روایت شده است.

پست مدرنیته و معماری بررسی جریان های فکری معماری معاصر غرب/ مؤلف: امیر بانی مسعود/ارائه دهنده: صادق کرمی

کتاب پست مدرنیته و معماری شامل 16 فصل که در فصل های اول تعریف های متفاوت از مدرن، مدرنیسم، مدرنیزایسیون و تعریف های پست مدرنیته، پست مدرنیسم می پردازد و در فصل دوم  به بیان دیدگاههای متفکران پست مدرنیته می پردازد و در 14 فصل دیگر به تعریف و بیان نمونه های سبک های پست مدرنیته می پردازد. از جمله زیبا شناسی در پست مدرنیته، پست مدرنیته و فمینیسم، بوم گرایی پست مدرنیته، دیکانستراکشن و نئو مدرن و غیره.

کتاب میر نوروز شاعر ناشناخته/مولف: ایرج کاظمی / ارائه دهنده: ابراهیم حافظ نژاد

محقق و نویسنده به بهانه معرفی میرنوروز شاعر مردمی لرستان یافته‌های فرهنگی ادبی ذی قیمتی را عرضه داشته است .
 دیوان میر نوروز شامل اشعار فارسی در توحید، نعت رسول اکرم، معراج ایشان و مناجات نامه است که عقاید دینی و افکار شاعر را برای خواننده روشن و تبیین می کند. قسمت های دیگر دیوان مربوط به وصف زیبائی ها و شکایت از پیری و یاد ایام جوانی و روزگار گذشته می شود. بخش آخر هم شامل اشعار محلی است که به لهجه ی لری سروده شده است که در آن ها آرزوها، افسوس ها، اندوه شاعر بیان شده است.

کتابهایی که دنیا را تغییر دادند/ارائه دهنده: علی اصغر آذرپیرا سئول کتابخانه بوعلی سینا موسیان

تصور عوام بر این است که کتاب یک کالای بی جان و بی آزار است که در قفسه‌ی کتابخانه ها جای می گیرد و تورق آن فقط با هدف سرگرمی است؛ اما تاریخ کتاب از چیزی دیگر حکایت دارد؛ تاریخ نشان می دهد که کتاب نه تنها بی اثر و بی حاصل و بی آزار نیست بلکه غالبا نیروی پر حرکت و پر زوری است که گاه مسیر حیات بشری را تغییر داده است. حقیقت این است که در هر کتاب قدرت انفجار بی پایانی نهفته است؛ حال اگر این قدرت و نیرو، زیان بخش است مسأله‌ی دیگری است. مسأله اینجاست که کتاب، توانسته است مسیر زندگی بشر را به خوبی یا بدی دگرگون سازد. این کتاب با شناسایی، گردآوری و تجزیه و تحلیل کتابهایی که «در یک یا چند نسل در یک کشور بلکه در یک عصر و دوران تأثیر و نفوذ داشته اند»، توانسته است به این نقش مغفول از کتاب بپردازد.

کتابِ «کتابهایی که دنیا را تغییر دادند» در دو بخش کلی با عناوین «دنیای آدمی» و «دنیای علم» و 16 فصل تنظیم شده است. این کتاب در 266 صفحه توسط گروه زبردستی از مترجمان در سال 1336 ترجمه شده است. نظر به اهمیتی که این کتاب داشته، ترجمه‌ی آن توسط گروهی از مترجمان نظیر احمد آرام، امیرحسین آریان پور، محمود بهزاد، احمد بیرشک، سیروس پرهام، کاوه دهگان و محمود فخرداعی  انجام شده است.

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

ورود کاربران